Kotlíkové dotace vstříc vašim potřebám – EKIS VM vám bezplatně poradí!

EKISKraj Vysočina vyhlásil v září 2017 druhou vlnu kotlíkových dotací. Příjem žádostí byl zahájen 20. října 2017.

Ministerstvo životního prostředí přidělilo Kraji Vysočina prostředky pro konečné žadatele ve výši 230,8 milionů korun, což by mohlo pokrýt až 2480 výměn. I přes velký zájem ze strany žadatelů je stále k dispozici část finančních prostředků a stále je možno dotaci získat.

Na jaký typ zdroje je možné žádat?

Kotlíkovou dotaci lze získat na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za:
a) kotel na pevná paliva – kombinovaný uhlí/biomasa – automatický (dotace až 75 % uznatelných nákladů akce, nejvýše však 75 tis. Kč),
b) kotel na pevná paliva – výhradně biomasa – ruční (dotace až 80 % uznatelných nákladů akce, nejvýše však 100 tis. Kč),
c) kotel na pevná paliva – výhradně biomasa – automatický (dotace až 80 % uznatelných nákladů akce, nejvýše však 120 tis. Kč),
d) tepelné čerpadlo (dotace až 80 % uznatelných nákladů akce, nejvýše však 120 tis. Kč),
e) kondenzační kotel na zemní plyn (dotace až 75 % uznatelných nákladů akce, nejvýše však 95 tis. Kč).

Proč o tuto dotaci vůbec žádat?

Dotace je příležitostí, jak zmodernizovat svůj stávající zdroj tepla, který bude možné v některých případech bez postihu provozovat pouze do roku 2022. Jsou to kotle s neurčitou emisní třídou a dále emisní třídy 1 a 2. Za provozování těchto zdrojů po roce 2022 hrozí pokuty. V neposlední řadě se jedná o možnost, jak s přispěním státu ulevit životnímu prostředí investováním do modernějších technologií.

Jaký nový zdroj vybrat?

Nejprve je třeba se rozhodnout, jaký nový zdroj mi bude nejvíce vyhovovat jednak z hlediska náročnosti na obsluhu, dále pak s ohledem na stávající otopnou soustavu. Pro prvotní výběr nového zdroje je možno využít seznam produktů na stránkách https://svt.sfzp.cz/. Každé řešení je však specifické, a i proto je dobré se přijít poradit.

Kdy je vhodné tepelné čerpadlo a kdy nikoli?

Lze uvést následující příklad: pokud není do objektu zaveden plyn a uživatel potřebuje „bezobslužné" řešení, neboť nemůže nebo nechce investovat svůj čas obsluze zdroje vytápění, pak je tepelné čerpadlo ideálním řešením. Vždy je ale nutné posoudit stávající otopnou soustavu, jestli je vhodné na ni instalovat tepelné čerpadlo, případně jaké úpravy by tento záměr vyžadoval, a dále seznámit investora, s jakými parametry bude na určité soustavě čerpadlo pracovat, což se projeví na konečném účtu za elektřinu.

Jaké parametry jsou u tepelných čerpadel důležité?

Určitě topný faktor COP a dále více vypovídající sezonní topný faktor SCOP, kde je zohledněn i provoz tepelného čerpadla v topné sezoně, nikoli pouze v ideálních podmínkách, jako je to u COP. Toto číslo zjednodušeně vyjadřuje, kolik energie musí uživatel vložit na vstupu a kolik jí dostane ve formě tepla na výstupu. Dále je třeba při srovnání zvážit, za jakých podmínek výrobce tyto údaje uvádí. Standardně je to u systému vzduch-voda A2/W35 a u systému země-voda B0/W35. U systému vzduch-voda A2/W35 znamená, že teplota vzduchu na vstupu do výparníku je 2 °C a teplota otopné vody z kondenzátoru 35 °C. Někteří výrobci ale uvádějí tyto hodnoty za podmínek A7/W35, a mají tudíž na první pohled lepší topný faktor.
Přijďte se i vy poradit! NEZÁVISLE A ZDARMA!
Středisko EKIS Velké Meziříčí, Náměstí 4 – vstup z průjezdu přes CK Invia, tel.: 731 060 447. (Článek je součástí placené inzerce.)

    Reklama
  • Charita-sestra
  • VAS 3_24
  • Kuřice prodej
  • ČSŽ schůze
  • ČSŽ zájezd
  • Malirstvi
  • Renovace vany
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru