Film o Jakubu Demlovi si odbyl úspěšnou premiéru

Deml1V roce, kdy bylo vzpomenuto 140. výročí nedožitých narozenin básníka a kněze Jakuba Demla z Tasova, spatřil světlo světa dokumentární film o jeho životě.

Celovečerní videodokument Úděl a bolest Jakuba Demla natočil a režíroval známý velkomeziříčský filmař Libor Smejkal.

Na premiéru, jež se konala 6. 11. 2018, zavítaly do kina Jupiter asi tři stovky diváků, což tvůrce mile překvapilo. Slavnostním odpolednem provázel režisér Pavel Jirásek, přítomni byli samozřejmě i tvůrci Libor Smejkal z Velkého Meziříčí a Antonín Smaha z Jasenice, ale také příbuzní básníka. Pozvání přijala mimo jiné i odborná poradkyně Daniela Iwashita z Prahy a syn zesnulého Josefa Pěnčíka z Jinošova.
Vlastivědnou a genealogickou společnost VM, pod jejíž záštitou se akce konala, zastupovala její předsedkyně Helena Švecová.
Dokument mapuje básníkův život v tvorbě i v osobním životě, režisér si přizval k natáčení neherce, s nimiž točil v původních kněžských působištích, muzeích a památnících, v někdejším studentském alumnátu v Brně, kde kněz studoval bohosloví, v třebíčském gymnáziu, v klášteře ve Staré Říši a na mnoha jiných místech.
Materiály, které tým sbíral více jak dva roky, pak byly zpracovány do filmu o délce bezmála osmdesáti minut. Uvidíte v něm celkem patnáct kapitol, které pojímají téměř celý básníkův život včetně žen, které hrály v jeho životě důležitou roli.
Zájemci, kteří se nedostali na premiéru, a přesto by film rádi viděli, si mohou zakoupit DVD na informačním centru v přízemí velkomeziříčské radnice, anebo také na vánočních trzích, které se konají letos na náměstí ve Velkém Meziříčí ve středu 11. 12. Repríza filmu proběhne v Tasově 3. 2. 2019 a ve VM 23. 2. 2019.
Připravila: Iva Horká, foto Antonín Dvořák a archiv LS

Deml2Deml3film Deml promitani v JC 2

 

    Reklama
  • Redakce-provoz
  • NKT
  • Ridic_Coufal
  • Caha– žaluzie
  • Laco
  • Zajezd
Nahoru