Dáte-li hlas mně, dáváte ho Jakubu Demlovi, říká filmař Libor Smejkal

SmejkalAž do konce března můžete pro pana Libora Smejkala hlasovat v letošním ročníku krajské ankety Skutek roku. Ten soutěží se svým populárním filmovým dokumentem Úděl a bolest Jakuba Demla.
Hlasování probíhá do 31. března, slavnostní vyhlášení výsledků pak bude 3.června na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.


„Budete-li hlasovat v této soutěži, dejte prosím hlasy prostřednictvím mě Jakubu Demlovi. Za to vám všem děkuji," řekl osmdesátiletý kameraman a režisér.
Cena Skutek roku je výrazem poděkování a ocenění aktivit všech, kteří v roce 2018 vykonali pro kraj něco mimořádného nad rámec svých povinností, a to často bez ohledu na svůj osobní prospěch. „Právě občanská angažovanost, dobrovolnictví a ochota věnovat svůj volný čas ve prospěch druhých je významným prvkem kulturní společnosti a posiluje její sociální soudržnost," řekl radní Kraje Vysočina Martin Hyský.

Kategorie: Poradenství, osvěta, vzdělávání

V úterý 6. listopadu 2018 měli diváci poprvé možnost vidět dlouho připravovaný celovečerní dokument s názvem Úděl a bolest Jakuba Demla, zbrusu nového dokumentu amatérského filmaře Libora Smejkala z Velkého Meziříčí. Celý sál s napětím a očekáváním sledoval 80 minutový dokument o životě jednoho z největších básníků Vysočiny Jakuba Demla z Tasova, od jehož narození uplynulo v roce 2018 140 let.
Film mapuje celý Demlův život od narození až po úmrtí. Je rozdělen do 15 kapitol. Autor na jeho přípravách strávil téměř 4 roky v kolektivu spolupracovníků Josefa Pěnčíka, Antonína Smahy a P. Pavla Kryla. Dokument skvěle kombinuje faktické vyprávění, úryvky z děl i hrané scény, vše podtržené příjemnou hudbou. Film je věnován památce učitele a spisovatele Josefa Pěnčíka z Jinošova, který dal podnět k vzniku scénáře, ale bohužel se jeho premiéry nedožil.
Libor Smejkal - amatérský filmař - vytvořil první celovečerní hraný dokumentární film o knězi a básníku Jakubu Demlovi z Tasova.
Slavnostní premiéry se zúčastnilo přes 300 diváků, film se prodává na DVD v Informačním středisku Městského úřadu ve Velkém Meziříčí. Připravila: Iva Horká
Hlasování probíhá na webových stránkách Kraje Vysočina.
https://www.kr-vysocina.cz/pocinroku – v sekci Skutek roku, kategorie Poradenství, osvěta, vzdělávání

Deml

    Reklama
  • Besinka
  • Redakce-provoz
  • Prazdniny
  • NKT
  • Domov pro seniory Trebic
  • Půjčka 5000
  • Ridic_Coufal
  • UklidZidek
Nahoru