• Medřičské listy
  • Zprávy
  • Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky. Virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat

Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky. Virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat

penize copyVe virtuálním prostředí na nejrůznějších sociálních sítích nebo internetových seznamkách se občas pohybují podvodníci, jejichž jediným cílem je podvodným způsobem získat peníze od důvěřivých lidí.

Pod rouškou naprosté anonymity, kdy si tito pachatelé vytvoří vlastní neexistující identitu, přitom útočí především na city svých obětí. Ženám nabízejí například seznámení s nezadanými charismatickými americkými vojáky nebo lékaři, kteří působí v zahraničních misích a touží po klidném životě.

V některých případech k podvodnému vylákání peněz využívají různé legendy – například, že se ocitli ve složitých zdravotních nebo životních situacích a „hrají“ tak na city důvěřivých lidí, kteří jsou ochotni pomoci zcela neznámým lidem.

Policisté opětovně varují před seznamováním se prostřednictvím internetu.

Při komunikaci v prostředí internetu je nutné být zvláště opatrný a velice ostražitý. Anonymita internetu totiž umožňuje pachatelům jednoduše vyhledávat potenciální oběti a bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu poměrně rychle a hlavně účinně mohou lákat z těchto obětí peníze.
V rámci komunikace mohou pachatelé směřovat své žádosti o zaslání finančních prostředků na různé zahraniční bankovní účty nebo prostřednictvím služeb na přepravní společnosti.
I když v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina evidujeme řádově jednotky těchto případů, škody se u každého jednotlivého z nich se pohybují ve vysokých finančních částkách a tím se stávají společensky velmi nebezpečnými. Příkladem může být případ z nedávné doby, který prověřují policisté na Vysočině. Dotýká se osudu ženy středního věku, která postupně zaslala údajnému americkému vojákovi finanční částku blížící se 2 milionům korun.
S tímto mužem komunikovala přes skype. Aby mu mohla v jeho údajně tíživé situaci pomoci a mohla mu posílat postupně požadované peníze, které po ní pod různými záminkami lákal, tak se dokonce zadlužila.
„I když opakovaně varujeme před tímto způsobem komunikace, lidé jsou stále nepoučitelní. Prověřování těchto podvodných jednání není nijak snadné. K majitelům zahraničních účtu, kde vylákané peníze většinou končí, se velice obtížně dostáváme, takže pachatelé zůstávají v podstatě nepostižitelní. Jsem přesvědčený o tom, že se o všech případech ani nedozvíme. Někteří podvedení lidé se za to, že někomu takto naletěli, stydí a případ nám možná vůbec neoznámí,“ uvedl plk. Mgr. Pavel Peňáz z KŘP.
Příběhy podvedených žen, ale v některých případech také mužů, přitom mívají stejný nebo velice podobný scénář. Na začátku všeho je cizinec, který ženě pošle prostřednictvím sociální sítě žádost o přátelství, kterou žena přijme a naváží spolu komunikaci. Ženě pak postupně vypráví svůj životní příběh například amerického vojáka nebo lékaře, který působí v zahraniční misi. Později vylepší komunikaci nevšedními zážitky z bojiště nebo zprávou o pohádkovém zbohatnutí, které ho náhle potkalo a postupně přidává také různé fotografie. V některých případech ženě dokonce slibuje vztah, který by mohl být završen sňatkem. Poté pod různými smyšlenými záminkami láká z ženy peníze, které si nechává posílat na nejrůznější zahraniční účty. Ženě například vypráví, že má vysoký žold a z něj našetřené peníze, které potřebuje pro jejich společný život převést do České republiky a potřebuje uhradit různé poplatky související s převodem. Jiný příběh vypráví voják, který byl zraněný v zahraniční misi, dostal vysoké odškodnění a peníze potřebuje poslat do Česka. Po ženě požaduje zasílání různých částek na poplatky, převody a další nejrůznější smyšlené záminky. Vždy se ale jedná o podvodné jednání.
Na závěr přidáváme jasně varování: Pokud jsou virtuální přátelství na sociálních sítích nebo online seznamkách zatěžována finančními požadavky, peníze nikomu za žádných okolností neposílejte a najděte si raději jiné přátele, u kterých není problém ověřit, že jsou skuteční. Ušetříte si tím nejen velké osobní zklamání, ale také hodně peněz. Apelujeme tedy rovněž na rodinné příslušníky a známé osob bez partnera, ať s nimi tuto záležitost proberou s upozorněním nepodléhat citovým sdělením neznámých osob skrze sociální sítě, řádně si vše prověřit a chovat se obezřetně. Sociální sítě se vyznačují obrovskou anonymitou a je potřeba se v každém věku učit s informacemi pracovat.

-pol-

    Reklama
  • Kuřice prodej
  • ČSŽ schůze
  • Malirstvi
  • Renovace vany
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru