Počet střetů s lesní zvěří se v Kraji Vysočina meziročně velmi mírně zvýšil

policie zatah_vysilackaPolicisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyjížděli v loňském roce celkem k 4 492 dopravním nehodám. V celkem 1 736 případech se jednalo o střety vozidel s lesní zvěří nebo domácím zvířetem, což představuje více než 38 procent z celkového počtu dopravních nehod. Počet případů loni mírně poklesl.
K nejvyššímu počtu střetů s lesní zvěří došlo loni na silnicích na Třebíčsku, a to k 389 případům. Vysoký počet jsme zaznamenali loni také na silnicích na Pelhřimovsku (342 nehod) a Žďársku (329 nehod). Střety s lesní zvěří se loni nevyhýbaly ani dálnici D1 (27 nehod), kde vzhledem k silnému provozu a také mnohem vyšší povolené rychlosti, může mít střet s lesní zvěří velmi vážné následky a může způsobit hromadnou dopravní nehodu. Počet nehod souvisí se stále nedokončenou modernizací dálnice D1. V místech, kde je modernizace již dokončená, je součástí modernizace také oplocení.


„Ke střetům vozidel s lesní zvěří dochází na celém území našeho kraje a na komunikacích všech tříd, včetně dálnice D1. K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může dostat nepozorovaně až těsně do bezprostřední blízkosti vozovky a řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování,“ upozorňuje plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že se jedná také o úseky silnic, kde se v bezprostřední blízkosti silnice nachází polní porost, kde jsou porosty kukuřice případně ozimé řepky.
Především při cestách mimo město v časných ranních nebo večerních hodinách se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Rizikovou dobou je také noc, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat v kuželích dopadajícího světla jedoucích vozidel. Odborníci upozorňují také na dobu po dešti, kdy zejména menší zvířata mohou vyhledávat na tmavém asfaltu teplejší místa, na kterých by rychleji oschla. Podle odhadu myslivců je zvýšené riziko střetu se zvěří v období změny času ze zimního na letní.
Vždy je důležité předvídat možná místa a období střetu se zvěří a dodržovat zásady opatrné jízdy a v kritických místech sundat nohu z plynu. V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nelze zabránit, zachovejte vždy chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem může skončit fatálními následky.
-pol-

Tab nehod_zver

    Reklama
  • Kuřice prodej
  • ČSŽ schůze
  • Malirstvi
  • Renovace vany
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru