Inzerce

Všem vlastníkům nemovitostí vznikla 1. ledna nová povinnost. Pokud na ni zapomenou, hrozí jim pokuta 400 tisíc

5. 04. 2024

Hliniste studie_uchytilovaDočkali jsme se. Nový stavební zákon je tady. U veřejnosti se však zatím setkává spíše s rozpaky než spokojeností. Na oblibě novele nepřidává ani to, že přináší kromě slibovaných výhod také povinnosti. Majitelům nemovitostí tak přibude další věc, kterou si budou muset pohlídat. Pokud ji opomenou, mohou být postihnuti sankcí ve výši 400 tisíc korun.

Nový stavební zákon slibuje zrychlení stavebního procesu
Nový stavební zákon nabyl účinnosti 1. ledna 2024. Zatím však platí pouze pro takzvané vyhrazené stavby, tedy například stavby
infrastrukturní. Účinnosti v plném rozsahu nabude od 1. 7. 2024. Novela stavebního zákona by měla zajistit větší transparentnost stavebního procesu. Také by měla zajistit, aby občané nemuseli zdlouhavě obíhat úřady. Cílem je projít jedním řízením a dostat jedno razítko. Stavební úřady by pak měly rozhodovat v pevně stanovených lhůtách.

Všem vlastníkům vznikne nová povinnost


Nový stavební zákon však lidem ukládá také jisté povinnosti. Od 1. ledna 2024 bude muset každý majitel stavby uchovávat stavební dokumentaci v takovém stavu, jaký odpovídá aktuálnímu skutečnému provedení stavby.
Velká část nemovitostí nemá dostatečnou dokumentaci o svém současném vzhledu. S tím je ale od letošního roku konec. Tato povinnost se navíc týká všech druhů stavebních objektů, dokonce i těch, které byly postaveny před vstupem zákona v platnost. Změna tak nezasáhne pouze ty, kteří začínají stavět, ale všechny stávající vlastníky nemovitostí.

Co je to projektová dokumentace?

Jedná se o soubor dvojrozměrných nákresů a plánů, které podrobně popisují všechny informace ke stavebnímu projektu. Stavební dokumentace může být v elektronické nebo tištěné formě a je nezbytná u jakékoliv stavby nebo rekonstrukce. Budou s ní pracovat všichni, kdo se na stavbě podílejí, a proto je důležité její kvalitní zpracování. Součástí dokumentace jsou studie, dokumenty k územnímu rozhodnutí, stavební povolení, dokumentace skutečného provedení stavby a zadávací a realizační dokumentace.


Zanedbat stavební dokumentaci se nevyplatí


Pokud nebude mít majitel stavby odpovídající dokumentaci, může mu být uložena pokuta ve výši až 400 tisíc korun. To má majitele stavby vést k poctivému vedení aktuální dokumentace. Původně byla nejvyšší možná pokuta 200 tisíc, nicméně novela zvýšila sazbu pokuty.

Stavební úřad také může nařídit majiteli pořízení takzvaného pasportu stavby, tedy zjednodušené formy dokumentace, která popisuje aktuální stav a uspořádání nemovitosti. Vlastníci by neměli brát aktuální stav dokumentace na lehkou váhu, pokud se chtějí vyhnout případné sankci.

Nový stavební zákon budí rozpaky


Nový stavební zákon budí silné emoce už od samého začátku. Čím více se blíží termín, kdy nabude zákon účinnosti v plném rozsahu, tím více se ozývá kritika. Stavaři upozorňují na velké mezery a chybějící informace ohledně nového stavebního zákona. 1. července má také začít naplno fungovat tolik slibovaná digitalizace, která však pravděpodobně nebude plně připravená. Další problém je v úřednících. Konkrétně v jejich nedostatku a také jejich malému proškolení. To všechno vede majitele stavby k obavám, zda se celé stavební řízení ještě více neprotáhne a neprodraží.

LENKA KŮPOVÁ, realitní makléřka,
Poříčí 11, Dům zdraví Velké Meziříčí

Kolik váží hlava a kde má správně být

5. 04. 2024

fyzioterapie Krystofova_hlava_cislo_5Hlava dospělého člověka váží v průměru 4,5 kilogramu. A to bez ohledu na výšku IQ a tíhu starostí.

Číst více...

SANBORN: společnost, na kterou se můžete spolehnout

22. 06. 2023

S1Velkomeziříčská společnost SANBORN patří mezi přední výrobce dílů pro výrobu energie, těžbu ropy a zemního plynu a dopravu. Její počátky sahají až do 20. let minulého století, novodobá historie se píše od 90. let. Od té doby SANBORN prakticky neustále roste, v loňském roce dosáhl rekordních tržeb přes půl miliardy korun a meziročně zvýšil objem objednávek o 70 %. Čím to, že se mu tak daří?

Na to jsme se zeptali generálního ředitele, pana Ivana Dzida.

Číst více...

Víkend otevřených zahrad

9. 06. 2023

vikend otevrenych_zahradZAHRADY ROZMARÍNEK s. r. o. Petráveč areál pod novou zástavbou

Číst více...

Makléřka radí a informuje

23. 04. 2023

Kupova Lenka_A_reality_2023_copyPivař jásá, makléř pláče. Na trhu přibývá ležáků


Zpráva, že na trhu přibývá ležáků, by potěšila jistě milovníky zlatavého moku. Když je ale řeč o nemovitostech, pozitivní náboj zprávy je pryč. V nabídkách realitních kanceláří se začínají objevovat nemovitosti, které na majitele čekají měsíce. Makléři radí, zlevňujte.

Číst více...

Mezinárodní kongres zdraví 2023 Praha

4. 10. 2022

KongresV termínu 15. až 17. 9. 2023 se uskuteční třetí ročník Mezinárodního kongresu zdraví 2023 Praha – navazuje na předchozí ročník, na kterém vystoupilo mnoho významných osobností, včetně zástupců WHO.

Číst více...

Akce pivnice Na Lipnici: soutěže, ale i zájezdy

28. 09. 2022

LipnZamekVelkomeziříčská pivnice Na Lipnici v letošním roce uspořádala pro veřejnost již několik soutěžních setkání. Konkrétně šlo o zimní, respektive jarní turnaje ve hře „Člověče, nezlob se!“ + v karetní hře „prší“, nu a v sobotu 10. září došlo konečně i na šachy. Na počátku tohoto roku se měl konat také přebor v pexesu; ten však byl nakonec z důvodu malého zájmu zrušen.

Číst více...

    Reklama
  • Servis lesni techniky
  • Grilovani
  • Malirstvi
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru