Zubní implantáty – nejlepší řešení pro ztracené zuby

BsmileŽijeme v době, kdy vědecko-technický pokrok je v neustálém pohybu, který vede lidstvo dopředu. Věci, které jsou dnes pro nás všední, se nám ještě nedávno zdály fantastické. Podívejte se na přístroje kolem nás – počítače, mobily, automatické klimatizační systémy v domech a spousta věcí, které před dvaceti lety ještě byly naprosto neuvěřitelné. Všechny tyto inovace mají jeden společný cíl – zlepšit kvalitu života člověka.

Dnes je velmi důležité, aby člověk ne prostě žil, ale žil komfortně. Ale komfort nám ne vždy mohou zajistit pračka, myčka, mikrovlnka nebo vyhřívané sedačky v autě. Nesmírně důležitým faktorem je lidské zdraví.
Světová zdravotnická organizace ve své definici pojmu „zdraví" zdůrazňuje, že zdraví – to je nejen absence nemocí nebo postižení, ale stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody. Velký vliv právě na sociální pohodu má obličej člověka. Obličej je nejviditelnější část našeho těla. Při setkání lidé oceňují tvář jeden druhého a často první dojem závisí na obličeji člověka. Výsledkem je, že vědomí pěkného vzhledu obličeje ovlivňuje naše sebevědomí. Je známo, že úsměv, ale spíše stav zubů, je neoddělitelný atribut obličeje. Lidé s hezkými, bílými zuby a zdravým úsměvem jsou často mnohem úspěšnější, než lidé s vykaženými zuby nebo zřetelnými defekty chrupu.
V poslední době zažívá medicína obrovský pokrok. I stomatologie není výjimka. Ale i dnes existují případy, kdy se zub už nedá zachránit a je ztracen. Po ztrátě zubů se snižuje efektivita přežvýkávání potravy. Rok co rok nejlepší lékaři na světě hledají optimální způsob, jak nahradit ztracené zuby. Avšak ideální, bezproblémový způsob zatím nebyl nalezen. Od roku 1965 se aktivně rozvíjí nová část stomatologie – implantologie. „Zubní implantát, to je v podstatě umělý kořen zubu, pro který se vyrábí umělá korunka. V tomto případě vedlejší zuby zůstanou neporušené a nemusí se brousit, a tak jejich životnost bude delší. Kromě toho, implantáty jsou často jedinou šancí vyhnout se snímatelné protetice. Vzhledem k těmto výhodám lze říci, dle názoru Celosvětového kongresu stomatologů, který se konal v roce 2007 v San Francisku, že náhrady nesené implantáty jsou nejlepším řešením a všechny ostatní náhrady pak jen alternativou. Vezměme jednoduchý případ – ztrátu jednoho zubu. Je zajímavé, že 27 % lidí ztrácí první stálý zub ve věku 21 – 30 let," říká lékař stomatolog Petr Ilko, specialista na implantologii a stomatochirurgii v Centru zubní péče B smile.
V případě můstku se zaprvé musí obrousit zuby sousedící s defektem, často zdravé nebo s malými výplněmi, a zadruhé se výrazně komplikuje možnost hygieny bočních povrchů zubů zahrnutých do můstku. V místech, kde není dobrá hygiena určitě vzniká kaz. Když defekt zubního oblouku je obnovený korunkou na implantátu, prostor zub – implantát se dá vyčistit daleko snadněji.
„Můžeme se zastavit u snímatelných náhrad. Je známo, že po ztrátě zubů a obnově chrupu kompletními snímatelnými náhradami, žvýkací efektivita klesá o 70 %. U lidí, kteří dlouho používají snímatelné protézy, je účinnost žvýkání často jenom 5 – 10 % z původní hodnoty. A to znamená, že lidé se snímatelnými náhradami nemohou zakousnout do steaku, jablka, nemohou jíst nestrouhanou syrovou zeleninu. Tady už jde nejen o kvalitu života, ale i o zdraví," říká MUDr. Stanislav Voborný (na snímku sedící), zakladatel rodinné firmy Centrum zubní péče B smile.
Bohužel zubní implantát není všelék. Po ztrátě zubu se obsah kosti v tomto místě začíná snižovat. Může se tak stát, že člověk by chtěl nahradit chybějící zub korunkou na implantátu, ale už není technická možnost to udělat. A proto je implantaci vhodné plánovat co nejdřív po extrakci zubu, často se to dá udělat už za 4 – 6 týdnů.
Ale jsou skupiny lidí, kterým nelze dávat implantáty. V první řadě to jsou lidé, kteří berou speciální léky – bisfosfonáty, které mění metabolismus kostí. Zavedení implantátů těmto lidem může způsobit vážné komplikace. Za druhé, to jsou lidé s nemocemi žláz, které mají vliv na metabolismus v kostních tkáních, včetně diabetu. Hojení u takových lidí trvá déle, je větší riziko odhojení implantátů. Rizikové faktory pro dobu fungování implantátů jsou také kouření a zánět dásní.
„Implantáty v současné podobě se používají od roku 1965, čili více než 50 let. Během této doby bylo uskutečněno hodně výzkumů. Statistika svědčí o tom, že u zdravých lidí více než 5 let funguje 95 % implantátů a déle než 10 let 80 % implantátů. Zubní implantáty jsou v současnosti nejlepším řešením pro náhradu defektu chrupu. Nic lepšího zatím není. Implantát dává možnost „zmrazit" situaci po dobu svého fungování. Po ztrátě implantátu, a často je to přes 10 let, se člověk vrací k výchozí situaci a zase se rozhoduje co dělat – nový implantát?, můstek?, snímatelnou náhradu? My nevíme, co bude za 10 let. Nevíme, na jaké úrovni bude medicína za 10 let. Ale implantát nám umožňuje přenést náš problém do budoucna – možná se tam najde lepší řešení," říká lékař Petr Ilko, a spolumajitelka zubního centra MUDr. Eva Brázdilová dodává: „Budoucnost stomatologie bude vytvoření zárodku zubu přímo z buněk pacienta a lékař pak tento zárodek vloží do kosti. Z něj pak vyroste nový zub, stejně jako roste dětem. To je však zatím nedosažitelné, proto zubní implantát zůstává v současnosti nejlepší léčbou ztráty zubu, kterou ale bohužel zdravotní pojišťovny lidem nehradí."
Zubní implantáty a mnoho dalších stomatologických výkonů vám zhotovíme v Centru zubní péče B smile v Osové Bítýšce.

-mib-
(Článek je součástí placené inzerce.)

Kontakty:
Centrum zubní péče B smile
Osová Bítýška 303
Tel. 566 536 712
GSM: 733 610 662
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.bsmile.czZuby

    Reklama
  • COOP manažer
  • All4FVE
  • Masáže Veronika
  • Skauti
  • Výstava Šurda
  • Nábor fotbal
  • ML_prodejce
Nahoru