Mikroskopická stomatologie

BsmileMikroskopická stomatologie je moderní obor zubního lékařství, při kterém se k vyšetření pacienta používá operační mikroskop. Ošetřované zuby a zubní struktury jsou příliš malé a technologie výkonů příliš složitá na to, aby oko lékaře zvládlo vnímat veškeré rozdíly.

O použití mikroskopu ve stomatologii jsme si povídali s lékaři Fiodorem Goncharem a Evou Brázdilovou z Centra zubní péče B smile v Osové Bítýšce, které takové ošetření svým pacientům nabízí.
Proč by měl stomatolog používat operační mikroskop?
„Těžko byste našli pracoviště očního lékařství, neurochirurgie, cévní chirurgie nebo kardiochirurgie, kde by lékař při výkonech nepoužíval operační mikroskop či jinou kvalitní optickou pomůcku. Do stomatologie v Česku začíná více pronikat až nyní. Je to bezpochyby proto, že zdravotní pojišťovny toto ošetření nehradí. Operační mikroskop představuje nemalou investici do vybavení a na určitou dobu prodlouží čas potřebný k jednotlivým úkonům. Představuje však pomůcku, která umožní rozšířit rozsah poskytovaných výkonů, zpřesní a po zvládnutí manuálních návyků i zrychlí naši práci" říká Eva Brázdilová, vedoucí lékařka Centra zubní péče B smile a dodává: „Pro tuto práci je nutné zaškolení lékaře. Musí se pracovat vleže s perfektní asistencí sestry, protože lékař pracuje jako na operačním sále – instrumentářka mu vše vkládá do ruky a lékař má oči stále na mikroskopu. Kvalita práce a tím i úspěšnost léčby je ale oproti klasickému ošetření bez zvětšení nevídaná."
Kde se dá mikroskop využít?
„První a největší oblastí využití mikroskopu ve stomatologii je endodoncie (ošetřování kořenových kanálků zubu). Ve světě není myslitelné, aby specialista v endodoncii neměl mikroskop. Prakticky celé endo ošetření probíhá pod mikroskopem. Musíme totiž ošetřit struktury, které mají rozměry od 0,1 mm do 0,5 mm. Při výrobě plomby, nebo korunky musíme vnímat a kontrolovat rozměry v řádech mikrometru, tedy menší, než je šířka lidského vlasu. Pokud nejsou tyto rozměry respektovány a je pracováno „naslepo", úspěšnost ošetření je velmi malá (50–60 %). Naopak při použití operačního mikroskopu dosahujeme podstatně vyšší úspěšnosti ošetření (96 – 99 %) a výsledkem je minimální zatížení pacienta a záruka dlouhodobé životnosti ošetřených zubů," říká Fiodor Gonchar, specialista na mikroskopickou stomatologii v Centru zubní péče B smile a dodává: „Lékař je schopen vidět v zubu praskliny, ohladí ostré okraje výplně, uvidí nástroje zalomené v kanálcích, perfektně nabrousí schůdek zubu na korunku, uvidí i ten nejmenší kaz, který mnohdy není zjistitelný ani rentgenovým vyšetřením, a při jeho odstranění nepoškodí vedlejší zub."
S jakým zvětšením mikroskop pracuje?
Mikroskop pracuje se zvětšením 6× až 40×, zvětšení je možné plynule měnit, což umožňuje velkou flexibilitu pro lékaře. Každé ošetření je totiž jinak náročné na zvětšení. Obecně platí, že čím větší rozlišení, tím přesnější práce, a zejména šetrnější přístup. Lékař se nemusí zbytečně zbavovat zdravé tkáně, protože má dokonalý přehled nad tím, kde je hranice mezi zdravou a poškozenou tkání. Pro lidské oko bez optických pomůcek je téměř nemožné vnímat detaily takovýchto rozměrů.
Jaké výhody přinese ošetření pod mikroskopem pacientům?
„V případě chirurgických výkonů daleko menší nebo žádné pooperační potíže (otok, bolest) a daleko rychlejšího zhojení (48 h). Operační mikroskop nám umožňuje mít dokonalý přehled o vnitřních prostorách zubů a můžeme tak úspěšně řešit celé spektrum možných komplikací ošetření – můžeme kvalitně ošetřit i takové zuby, které by jinak musely být vytrženy a dosahovat při ošetření úspěšnost přesahující 96 %.
Takové ošetření ale časově náročné – pacient např. při endodoncii stráví v křesle kolem 2 hodin při jedné návštěvě. Leží však pohodlně, nic ho nebolí, a dokonce může sledovat přenos z ošetření na televizní obrazovce nad křeslem, případně získat fotku svého zubu do mobilu či mailu. Odměnou je mu ošetření v nejvyšší dnes dostupné kvalitě," uzavírá Eva Brázdilová.

Kontakty:
Centrum zubní péče B smile
Osová Bítýška 303
Tel. 566 536 712
GSM: 733 610 662
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
www.bsmile.cz 

    Reklama
  • Janšta cukroví
  • Skauti
  • Výstava Šurda
  • Tunkr 2021
  • ML_prodejce
Nahoru