Nové trendy ve stomatologii

Bsmile1Dnes jsme vyzpovídali MUDr. Evu Brázdilovou, vedoucí lékařku z Centra zubní péče B smile v Osové Bítýšce, která se zrovna vrátila z návštěvy největšího českého veletrhu dentální techniky Pragodent 2018. Zajímalo nás, jaké jsou novinky a nové trendy ve stomatologii.

Co „hýbe" současnou stomatologií ?

Letošním hitem největších stomatologických firem byla přímá digitalizace. Ráda bych tento pojem vysvětlila. Čtenáři jistě znají běžné postupy výroby zubních prací – ať už korunek, můstků, nebo větších výplní. Lékař zub připraví, poté následuje otisk a na něm se v laboratoři zhotoví výrobek, který pak dostane lékař zpět do ordinace. Zde – protože postup zahrnuje mnoho kroků a práci více lidí – mohlo dojít k chybám a nepřesnostem, které se pak musely dodatečně opravovat. Dalším, modernějším postupem bylo odlití modelu z otisku a laborant již nevytvářel korunku přímo na pahýlu zubu v modelu, ale model naskenoval laboratorní kamerou, která přenesla hodnoty přímo do frézovací jednotky. Ta již potom korunku přímo vyřezala z finálního materiálu.
Dnes jsme se posunuli ještě dále – snižující se ceny moderních technologií umožňují vytvořit přístroje vhodné přímo do ordinací lékařů. Lékař stále musí nabrousit či jinak připravit zub v ústech pacienta, ale všechny další kroky odpadají. Po aplikaci speciálního spreje pro snížení odlesků se naskenuje pahýl zubu a okolní zuby, i ty protilehlé, kamerou přímo v ústech. Pak následuje vytvoření prototypu výrobku v počítači – a pokud je vše dle představ obsluhy, přenesou se data do frézy, vloží se bloček vybraného odstínu, či zvolený materiál – a výrobek se za 10 – 15 minut vyfrézuje. Po kontrole a vyleštění je připraven na vsazení do úst pacienta. Podobným, mírně modifikovaným, postupem se vytváří budoucí výrobek na 3D tiskárnách.
Jaké výhody to přinese pacientům?
Oba postupy s sebou nesou mnoho výhod pro obě strany – lékaře i pacienta. Největší výhodou je úspora času obou, kdy ke zhotovení práce dochází většinou v jedné návštěvě. Tato návštěva je sice o něco delší – cca 1 až 2 hodiny, ale pacient většinu času stráví příjemným čekáním při šálku kávy, a ne na zubařském křesle. Dále odpadá nutnost chodit s nabroušeným zubem několik dní, nebo zhotovovat dočasnou korunku po dobu výroby té stálé. A v neposlední řadě je to větší přesnost, protože přece jenom oči laboranta i lékaře mají menší rozlišení než současné skenery.

Jaké jsou ceny takových korunek?

I přes velkou počáteční investici (cena kolem 2 milionů korun) by se ceny finálních výrobků pro pacienty neměly o mnoho lišit, budou asi o 10 % vyšší.
Centrum zubní péče B smile takovou službu pacientům také nabízí?
Zatím ne, ale o této investici uvažujeme v nejbližší době. Letos jsme investovali do zlepšení služeb v oblasti endodoncie a dětské stomatologie – pořídili jsme dentální mikroskop a díky používání Entonoxu (rajský plyn) můžeme ošetřovat pacienty bázlivé a děti se sníženou spoluprací.

Co Vás dále na výstavě zaujalo?

Dalším trendem současné stomatologie je odklon od příliš „chemických" postupů a návrat více k přírodním materiálům. Platí to pro dentální hygienu, kde se začínají používat zubní pasty s enzymy a převahou bio složek z přírody spolu s perfektní péčí při mechanickém očištění zubů pod kontrolou dentální hygienistky. Dále při používání výplní do zubů, které pomáhají hojit či zastavit kaz a zpevnit zub. Platí to také pro čištění a plnění kořenových kanálků, kde upřednostníme důkladné vyčištění pod mikroskopem před chemickou konzervací. Celá stomatologie se tak snaží o větší souznění s přírodou – a je jen na pacientech, zda s námi chtějí spolupracovat a do svého zdraví investovat.

Kontakty:

CENTRUM ZUBNÍ PÉČE B SMILE

Osová Bítýška 303
Tel. 566 536 712
GSM: 733 610 662
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
www.bsmile.cz 

Bsmile2

    Reklama
  • Janšta cukroví
  • Skauti
  • Výstava Šurda
  • Tunkr 2021
  • ML_prodejce
Nahoru