Vláda chce vzít obcím peníze

VlajkaObce protestují proti snižování svých rozpočtů, se kterým přišla současná vláda. Ta jim chce vzít více než 20 miliard.

Jak uvedl starosta Velkého Meziříčí na tiskové konferenci, základní částka asi tisíc korun na jednoho obyvatele. Pro naše město to tedy znamená sumu kolem 12 milionů korun. Výpadek v rozpočtu vedení města odhaduje na zhruba 15 %, vyjádřeno v penězích půjde asi o 36 milionů korun. „Investiční akce budou zkrátka omezeny,“ reagoval starosta a přidal rovnou jednu z akcí, která bude muset být odložena.

Půjde o rekonstrukci obřadní smuteční síně na hřbitově na Karlově.
Jedním ze starostů, kteří rovněž protestují proti opatření vlády na snížení prostředků obcím, je starosta obce Vídeň Martin Vávra. „Připojuji se ke stávkové pohotovosti starostů, kterou protestujeme za další snižování obecních rozpočtů ze strany vlády,“ oznámil veřejně Martin Vávra.
Obce na protest proti snižování rozpočtů vyvěsily černé vlajky
Sdružení místních samospráv ČR, Svaz měst a obcí ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR vyhlásily 26. květen 2020 ČERNÝM DNEM PRO OBCE A KRAJE. Poslanecká sněmovna toho dne rozhodovala o zákonu o kompenzačním bonusu.

Stávková pohotovost starostů

Vláda České republiky hodlá vzít obcím více než 20 miliard korun. „Tyto prostředky budou chybět v naší obci na důležité investice a rozvoj.“ říká vídeňský starosta. Ohroženy jsou podle něho jejich připravené investice a záměry. Jde například o výstavbu chodníků ve Vídni, zhotovení půdní vestavby pro bytovou jednotku v rodinném domě č. p. 62, dále o úpravu parčíku po bývalé vodní nádrži či o rekonstrukci bývalé základní školy. Starosta Vávra se domnívá, že vláda mohla zvolit i jiný způsob, jak nebrat dnes tolik potřebné finance obcím.
„Jako starosta obce jsem se rozhodl podpořit protestní stávkovou pohotovost starostů, protože v této nelehké době je důležité zachovat finanční prostředky obcím, aby mohly investovat a znovu rozhýbat regionální ekonomiku, pomoci živnostníkům a místním firmám. Obce i kraje v naší zemi plní důležitou úlohu zadavatelů veřejných zakázek, proto v minulých dnech vyvěšovaly na protest proti těmto krokům vlády černé vlajky. Bohužel dopady na obce se mají ještě dalšími návrhy zákonů prohloubit, a je důležité, aby se obce již ozvaly zásadně proti takovým návrhům,“ apeluje Martin Vávra. Obce podle hlasů starostů nejsou kasičky, aby platily za stát za krizi. Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák v celostátních médiích vysvětloval, že podporu ohroženým OSVČ a společníkům malých firem považuje za správné rozhodnutí, jen podle něho není vhodné, aby ji spolufinancovaly obce, které se už tak budou muset potýkat s výraznými ekonomickými ztrátami. Podle zástupců obcí by měl být bonus hrazený ze státního rozpočtu tak, aby se nedotkl příjmů měst. To koneckonců navrhuje i Senát, který vrátil připravovaný zákon do sněmovny.
Připravila: redakce ML.
Ilustrační foto: FCB

    Reklama
  • Coop úklid
  • Online inzerce
  • MŠ Ruda
  • ZŠ Sokolovská
  • Prodej dřeva
  • MVDr. Chyba
  • ML_prodejce
Nahoru