Na venkovské prodejny půjdou další peníze

coop _oslavice_nova_prodejna_2Dalších 56 malých obchodů potravin v regionu si rozdělí dotaci na podporu provozu.

Celkem jde o 3,36 miliónu korun, o které požádá Kraj Vysočina z programu Ministerstva průmyslu a obchodu s názem Obchůdek 2021+.

„Na jednu žádost bylo možné získat podporu ve výši až 60 tisíc korun.Z našich statistik vyplývá, že nepožádali zcela všichni provozovatelé prodejen, kteří splňovali podmínky programu. Pro Vysočinu byla totiž připravena celková alokace až 4 miliony korun," říká Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.
Prostřednictvím Kraje Vysočina mohou provozovatelé prodejen v malých obcích od 501 – 1000 obyvatel nebo v místních částech obcí s jedním až třemi tisíci obyvatel žádat o dotaci na provoz už druhým rokem. Loni byla podpora téměř tři miliony korun rozdělena mezi 59 prodejen (maximálně 50 tisíc korun na jednu prodejnu).
Dalším dotačním titulem, kterým pomáhá Kraj Vysočina obchodům v obcích do 500 obyvatel včetně pokrýt provozní náklady, je program Fondu Vysočiny s názvem Venkovské služby.

„Letos kraj takto podpořil 140 nejmenších prodejen, mezi které rozdělil 6,13 milionu korun, dalších cca 500 tisíc korun obce v rámci tohoto titulu využily na podporu dalších služeb v katastru jako jsou např. pošta, knihovna nebo turistická atraktivita," doplňuje Hana Hajnová. Tento dotační program už figuruje mezi připravovanými programy kraje pro rok 2023, opět s alokací 7 miliónů korun.
Mezi letošními úspěšnými žadateli je COOP družstvo Velké Meziříčí, které dostane dotaci na prodejny ve 21 obcích, například ve Zvoli, Strážku, Nížkově, Rožné a Stránecké Zhoři. COOP družstvo HB podle webu kraje uspělo se žádostí o podporu pro 16 prodejen. Příspěvek mohou použít třeba na mzdy zaměstnanců, platby za energie nebo na platební terminály.

-připr. red-

venkovske prodejny_mapa

Mapa podpořených malých prodejen na Vysočině.

Foto: Iva Horká a KrÚ Vysočina

    Reklama
  • Servis lesni techniky
  • Grilovani
  • Malirstvi
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru