Při internetových podvodech přicházejí lidé o desetitisíce a někdy i statisíce korun!

penize bitcomyStačilo by přitom, aby byli více opatrní a pečlivě si chránili údaje ke svému bankovnictví Jak takové podvody probíhají v praxi... Nejčastěji se setkáváme s reverzními inzertními podvody. Ptáte se, co to je?

Policisté v Kraji Vysočina prověřují také případy internetových podvodů, které mají mnoho společného, a to snahu rychle zhodnotit své finance prostřednictvím investování do kryptoměn.

Pachatel zareaguje na váš zveřejněný inzerát, ve kterém nabízíte něco k prodeji. Při domlouvání o způsobu doručení či platby vám ale podstrčí fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo zisku za inzerované zboží přicházíte o své úspory. Téměř každý den jsou takto okradeni lidé napříč naším krajem.
Mezi okradenými je například žena, která na internetovém portále s bazarovým zbožím nabízela termo tašky v hodnotě dvacet korun. Přihlásil se jí zájemce, který ochotně nabídl zajištění dopravy, a začali se spolu domlouvat. Pak už to šlo velmi rychle, žena obdržela odkaz, který rozklikla, a byla přesměrovaná na fiktivní stránky dopravce. Pokračovala v chybě, když vyplnila požadované informace - jako jsou osobní údaje a kompletní údaje o platební kartě. Následovalo nepříjemné překvapení, když zjistili, že z jejího účtu zmizelo šestnáct tisíc korun.
Jiný pachatel projevil zájem o nabízenou cyklotašku a následně poslal prodávajícímu prostřednictvím mailu odkaz na falešné stránky doručovací společnosti. Po otevření odkazu byl prodávající přesměrován na stránky, kde zadal informace k platební kartě, včetně kódu, který mu poté přišel potvrzovací SMS zprávou. Tato zkušenost stála muže dvaadvacet tisíc korun.
O více než sto padesát tisíc korun přišla žena, která na začátku chtěla prodat lyžařské boty za 400 korun. Pachatel v tomto případě využil pro kontaktování sociální sítě, jinak už byl další vývoj situace obdobný jako v předchozích případech. Po zaslání odkazu následovalo vyplnění údajů internetového bankovnictví, včetně hesla, a potvrzování pachatelem zadaných transakcí.

Jak se podvodům ve virtuálním prostředí bránit?

• Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
• Na internetové stránky dopravců přistupujte vlastním zadáním, nikoli zaslaným odkazem
• Nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
• Nikdy neposkytujte číslo platební karty, ani žádné další údaje ke kartě
• Když něco prodáváte, kupujícímu stačí, aby znal číslo vašeho účtu, na který pošle peníze za vámi nabízené zboží

• Pokud autorizujete jakoukoliv platbu, dobře si vždy přečtěte, co autorizujete!

Pozor na podvodníky s kryptoměnami, varuje policie


Policisté v Kraji Vysočina prověřují případy internetových podvodů, které mají mnoho společného, a to snahu rychle zhodnotit své finance prostřednictvím investování do kryptoměn. Avšak tyto případy nekončí očekávaným ziskem, ale ve většině případů přicházejí lidé o své úspory. Policisté by chtěli vyzvat občany k větší obezřetnosti a připomenout jim, že je nutné být opatrný a dodržovat zásady a pravidla, které zajistí jejich penězům větší bezpečnost.
Obětí podvodníka se stal muž, kterého kontaktoval „bankéř" pod záminkou investování finančních prostředků do kryptoměny. Poškozený muž se nechal podvodníkem přesvědčit, aby vybral ze svého účtu peníze a ty následně dle instrukcí vložil do bankomatu na kryptoměny. Následně poškozenému vznikla škoda téměř za 150 tisíc korun, neboť peníze v bankomatu již neměl pod svojí kontrolou.
Další obětí podvodníka se stala žena, kterou telefonicky kontaktoval muž a informoval ji o možnosti investování do kryptoměn s rychlým a vysokým ziskem. Žena podvodníkovi umožnila vzdálený přístup do svého počítače a zaplatila základní vklad pro obchodování na burze ve výši 5.000 korun. Poškozenou druhý den opět kontaktoval podvodník a vyzval ji, aby mu přeposlala částku kolem sedmi set tisíc korun, že pro ni nakoupí kryptoměnu a obratem vydělá dvě stě tisíc. Vzhledem k tomu, že poškozená nedisponovala požadovanými prostředky, svolila ke sjednání půjčky ve výši osm set tisíc korun. Následně pachatel se souhlasem poškozené z těchto peněz přes vzdálený přístup odeslal 150 tisíc na zahraniční účet. K dalším transakcím nedošlo, neboť účet poškozené byl po provedené platbě ze strany její banky zablokován a poškozená o blokaci informována.


Jak se podvodům bránit?
• Buďte obezřetní a opatrní, ke každé investici přistupujte jako k rizikové.
• Neinvestujte celé své jmění.
• Chcete-li investovat do kryptoměn, obracejte se na renomované a důvěryhodné finanční instituce.
• Nenechte se po telefonu zlákat k žádným transakcím vašich finančních prostředků.
• Nikdy nic neodsouhlasujte pod nátlakem.
• Neinstalujte si softwary pro vzdálený přístup do svého počítače/ mobilu či jiného zařízení.
• Jestliže se tak již stane, nepřihlašujte se do svého internetového bankovnictví (umožníte tím podvodníkovi přístup k vašim heslům).
• Ostražitost by neměla chybět ani při neodůvodněném podezřele rychle rostoucím zisku.

Tisková zpráva Policie ČR a por. Ing. Michaela Lébrová, komisařka Krajského ředitelství policie kraje Vysočina

Foto je ilustrační.

 

    Reklama
  • Kuřice prodej
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru