Vzácné slepice se také nakazily. Byly utraceny

ptaci chripka_2_foto_HZS_copyPtačí chřipka byla potvrzena i v hale s genetickým zdrojem nosnic v Líhni Studenec. I tyto slepice musely být utraceny.

V rámci ohniska ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže společnosti Líheň Studenec ve Vanči na Třebíčsku v Kraji Vysočina byla nákaza potvrzena také v hale s 13 000 nosnic, z nichž část se řadí do takzvaného genetického zdroje. Ptačí chřipku H5N1 potvrdilo vyšetření v národní referenční laboratoři – Statním veterinárním ústavu v Praze. Vzhledem k tomu, že nákaza pronikla i do této části chovu, bylo nutné utratit i nosnice v této hale.
Pro vysokou hodnotu chovu nosnic uplatnila před dvěma týdny (14. 2.) při vyhlášení ohniska ptačí chřipky Státní veterinární správa (SVS) výjimku právě na zmíněnou halu s chovatelsky významným genetickým zdrojem nosnic, která v tu dobu nebyla nákazou zasažena. Od té doby se pravidelně monitoroval zdravotní stav drůbeže a probíhalo opakované vyšetřování vzorků z chovu na ptačí chřipku.
„Přes veškerou snahu o zachování tohoto cenného chovu bohužel nyní vyšetření potvrdilo, že nákaza pronikla i do haly s genetický zdrojem, takže bude nutné přistoupit k utrácení. Z 15 vyšetřovaných vzorků uhynulých kusů drůbeže jich byla nákaza potvrzena u 12. Utracení slepic v hale začne zítra," uvedla Státní veterinární zpráva v tiskové zprávě ze dne 27. 2. Před 14 dny muselo být na stejném hospodářství ze stejného důvodu usmrceno zhruba 11 500 nosnic v rozmnožovacím chovu.

Chovatelé dostanou kompenzaci od státu


ptaci chripka_ilustr_obr_zdroj_SVS„Chovatelům poskytneme podle zákona kompenzaci za nutnou likvidaci chovu, jde o mandatorní výdaj. Bohužel, v takové situaci není možné chov zachránit a je nutné co nejrychleji zabránit dalšímu šíření nákazy. Pro letošek máme pro tyto účely na odškodnění chovatelů připravených 240 milionů korun, v případě zhoršení epidemie bychom požádali o navýšení rozpočtu," řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Ve Vanči byl virem zasažen šlechtitelský, prarodičovský a rodičovský chov kura domácího nosného typu o 13 000 kusech, z toho je 2 500 kusů zařazeno v genetických zdrojích. Je to cenná drůbež, která je výsledkem dlouhodobé šlechtitelské práce. Ve srovnáním s cenou běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec je chovná hodnota asi 10 x vyšší. Výše odškodného proto bude odpovídat této vyšší hodnotě.
Šlechtitelský a rozmnožovací chov kura domácího v podniku Líheň Studenec, s.r.o., je na velmi vysoké úrovni, obdobný chov v jiných evropských zemích není, a drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe.
Od začátku letošního roku SVS eviduje pět ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1 v komerčních velkochovech drůbeže a 21 ohnisek v nekomerčních malochovech. Vedle toho se ptačí chřipka letos objevila také u volně žijících ptáků, a to v šesti případech.
V souvislosti s aktuální vlnou ptačí chřipky Státní veterinární správa opětovně vyzývá chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména aby bránili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy.

-TZ SVS-

    Reklama
  • Kuřice prodej
  • ČSŽ schůze
  • ČSŽ zájezd
  • Malirstvi
  • Renovace vany
  • Prodej masa, Vanoce
  • Nábor fotbal
Nahoru