Volejbal: žáci v českém poháru na 20. místě

Volej zaciStarší žáci mají dva ze tří vrcholů sezóny za sebou. Nejprve vyhráli s přehledem krajský přebor své kategorie. Poslední turnaj ve Velkém Meziříčí bez ztráty setu a celý rok této soutěži kralovali. Druhým vrcholem bylo finále Českého poháru.

Naši žáci se probojovali po sérii pěti turnajů nakonec do třetí osmičky, tudíž bojovali o 17.–24. místo. Každý turnaj je zvlášť bodován a jednotlivé body se potom sčítají. Finálový turnaj byl rozlosován podstatně jinak, než předešlé turnaje. To se hrálo každý s každým a po sehrání všech zápasů se určilo konečné pořadí. Finálový turnaj v každé osmičce byl rozdělen do dvou skupin po čtyřech družstvech. Zde se hrálo každý s každým. Potom nastaly vyřazovací boje systémem vítěz jedné skupiny s posledním druhé skupiny, další zápasy byly 2-3,3-2,4-1. Vše začalo pátečním testováním, které je jedno z kritérií pro přidělení dotací z Českého volejbalového svazu. Naši žáci se ve skupině utkali se Zlínem a vyhráli 2:0, potom další den nejprve prohráli s Českým Krumlovem 0:2. V posledním zápase skupiny porazili Dansport Praha 2:0. V semifinále vyzvali pražský Orion a odešli poraženi 0:2. V zápase o umístění nejprve porazili opět Dansport 2:0 a nakonec Olomouc stejným poměrem. V turnaji obsadili tedy 21. místo a v celkovém pořadí byli ještě o stupínek výše, tedy na 20. místě. Proti loňskému 13. místu je to sestup dolů. Ovšem zde výsledky nejsou to nejdůležitější, i když o něčem vypovídají. Žákovské týmy se každoročně mění. Letos se vyměnil i realizační tým, který začal budovat družstvo převážně z hráčů z Velkého Meziříčí. V minulosti a vlastně i letos byla úzká spolupráce se základní školou Týnská v Třebíči. Prakticky hráči z této školy drželi velkomeziříčský žákovský volejbal nad vodou a do vyšších kategorií přecházeli téměř výhradně absolventi této školy. Naše filozofie je nyní ovšem jiná. Chceme navodit i u našich žákovských družstev stejné pracovní prostředí jako je v kadetských resp. v juniorských týmech. To začíná především objemem práce. Dnes máme žáky ve Velkém Meziříčí, kteří jsou ochotni trénovat i 4x týdně. To samozřejmě je možné i na ZŠ v Týnské ulici v Třebíči. Ale již to nejde mísit. Hráči z Třebíče nemohou 4x týdně až na malé vyjímky dojíždět do Meziříčí a naopak. Proto bychom chtěli, aby každý volejbalový oddíl v tomto kraji (Kraji Vysočina) budoval svá žákovská družstva, snažil se navyšovat objem trénování a aby všechna žákovská družstva soupeřila mezi sebou, kdo je nejlepší. Je to mnohem schůdnější cesta, než toto „flikování“, že se obě družstva scházejí na společném tréninku jednou týdně. Potom ze všech družstev, když pochopitelně bude oboustranný zájem, je nejužitečnější, aby nejlepší hráči přecházeli do našeho kadetského a juniorského družstva. Podotýkám, že to není vykrádání oddílů, ale je to spolupráce. Pokud se najde jiný oddíl, který vytvoří podmínky a bude hrát nejvyšší soutěže, tak tomu bránit rozhodně nebudeme. Zpět k žactvu. V krajském přeboru dominovali hráči z Týnské a z Velkého Meziříčí. Třebíčtí byli v převaze. V tomto ohledu nic nového. V tomto přeboru rovněž nastupovalo družstvo mladších žáků, kde již ale byla převaha meziříčských. Na Českém poháru to byl již mix, i když třebíčských bylo stále více. Z tohoto hlediska, kdy se vlastně zásadně nic nezměnilo je 20. místo horší jak vloni. Z hlediska, že se zvýšil počet meziříčských, že jsou jednolitá parta, která chce společně navyšovat objem trénování a většina z nich pokračovat v našich kadetech, je 20. místo první vlaštovkou k budování nového družstva žáků, postaveného na zcela odlišné filozofii. Nepíšu nové, neboť tuto filozofii již zastával první trenér žákovského družstva a vychovatel takových osobností jakými jsou nebo byli Martin Kryštof, Tomáš Doležal (známější pod přezdívkou Rohlík) nebo Petr Vašíček. Tím byl Zdeněk Zmrhal. Razil již před 20 lety heslo, že trenér žákovských družstev má hráče do volejbalu „zlbnout“ a nezkazit je technicky. To úplně stačí. Vše další se naučí ve vyšších kategoriích. Protože budou volejbal milovat!! A to tu chybělo a doufejme, že jen dočasně. Michal Janák je tím trenérem, který má předpoklady to dokázat.
Nyní oba žákovské týmy čeká kvalifikace na Mistrovství ČR ve starším a mladším žactvu. Příprava je vyplněna několika soustředěními a výcvikovými tábory, abychom se po letech opět pokusili na tento další vrchol probojovat.
Na závěr sestava: Matěj a Jakub Janákovi, Dan Mezlík, Jakub Janíček, Ondra Zelený, Robin Strnad, Radek Hlávka, Josef Chalupa, Honza Vacek, Tonda Koutek.