Kultura

Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragédie

23. 09. 2020

PamatnikVe věku 91 let v Londýně zemřela česká sochařka Irena Sedlecká. Ve světě ji zvlášť u fanoušků zpěváka Freddieho Mercuryho proslavila její socha, která stojí u Ženevského jezera a stala se jednou ze švýcarských atrakcí. Držitelka medaile Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí zanechala kulturní odkaz také Velkému Meziříčí.

Číst více...

Kalendář akcí na Velkomeziříčsku a okolí

1. 04. 2020

Mesto

Upozorňujeme, že vzhledem k nynějšímu nárustu onemocnění virem Covid-19 bohužel opět dochází ke změnám při pořádání kulturních akcí

 

KERAMICKÉ KROUŽKY V OSLAVICI • Každé úterý a čtvrtek 17.00 – 20.00. Pravidelně konané kroužky ve všedních dnech. Tvoření z keramiky a skla, docházet můžete i nepravidelně. Dílna je celoročně otevřená pro veřejnost. Děti mladší 12 let se mohou účastnit jen s doprovodem dospělé osoby. Oslavice18.

Více zde:

Hody navštívily stovky lidí

16. 09. 2020

VMhodyPrvní velkomeziříčské hody proběhly i přes nesouhlas opozičních zastupitelů, kteří se proti této akci vymezili. Návštěvníci měli k dispozici hodový program včetně jídla, pití, ale i hudby či tanečního vystoupení.
-foto: Antonín Dvořák-

Další fotografie zde:

Umělecká reakce na Covid-19

9. 09. 2020

trojsky kun„Plastika Trojského Koně 2020 s názvem „Záludný útok COVoteroru“ je reakcí na letošní složitou situaci, která se dotýká každého z nás,“ uvádí umělecký kovář Jiří Ondráček z Radostína nad Oslavou. Ten spolu se svými kolegy vyrobil dílo, které reaguje na letošní pandemii.
Historicky byl Trojský kůň použit pro útok na vyspělou společnost, dnes takto označujeme virus, který dokáže proniknout do našeho soukromí. Přesně díky tomu se stal Trojský kůň inspirací pro naši tvorbu, vysvětlují umělečtí kováři svůj počin.
„Od začátku roku 2020 je naše společnost pod útokem zákeřného viru, naše svobody jsou omezovány a mediální „dráty“ tvořící strach útočí na náš rozum. Tyto skutečnosti jsou přenesenyy do naší verze Trojského koně, který vznikl na kovářském sympózium během tří hodin, rukou tří kovářů.“

Autoři: Jiří Ondráček, Luboš Jan
-red, zdroj: https://www.facebook.com/atelierondracek-

Ve výstavní sále muzea se od září zabydlí hmyz

26. 08. 2020

VystavaMuzeumV září a říjnu mohou návštěvníci velkomeziříčského muzea nahlédnout do života v hmyzí říši. Od 4. září bude ve výstavním sále otevřená výstava „Společenský život hmyzu“.
Jak již název sám napovídá, výstava přiblíží sociální chování zástupců hmyzí říše. Ačkoli je to k nevíře, co se partnerských vztahů či rodičovské péče týká, nezadá si hmyz s ostatními živočichy. Zvláštní pozornost je pak věnována eusociálními hmyzu, tedy například termitům, vosám či mravencům, kteří žijí v důmyslně uspořádaném státě.
„Hlavním cílem výstavy je ukázat naše šestinohé souputníky zblízka a v co možná nejlepším světle,“ vysvětlila jedna z autorů výstavy Klára Bezděčková.
Připraveny budou nejen poutavé fotografie a texty, ale také trojrozměrné exponáty a insektária s živým hmyzem.

Číst více...

Když „psí doktoři“ léčí

26. 08. 2020

1 1Potkat ve velkomeziříčském domově pro seniory psa, nebo i hned několik naráz není nic neobvyklého. Však jsou tito domácí mazlíčci právem považováni za součást našich rodin. Kořeny těchto příslušníků sahají mnoho tisíc let do minulosti, kdy bylo procesem domestikace objeveno citové pouto mezi člověkem a němou tváří. Právě tam se možná zrodilo rčení: pes = největší přítel člověka.

Číst více...

Historické slavnosti navštíví Albrecht z Valdštejna

12. 08. 2020

SlavnostiLetošní historické slavnosti se ponesou v duchu třicetileté války a Albrechta z Valdštejna. Netradičně se začne v pátek 4. září večer na Náměstí, program pak bude pokračovat v průběhu celé soboty v zámeckém areálu.

Číst více...

    Reklama
  • Prodejní výstava
  • Moštování 2020
  • KnihovnaVM
  • Vyklizeni
  • P&L
  • Slepicky Hrbov
  • MVDr. Chyba
  • ML_prodejce
Nahoru