Jívovská liga zná vítěze

liga 4Druhý ročník soutěže Jívovská liga skončil minulou sobotu posledním závodem, a to vytrvalostním a silovým hasičským vícebojem TPA, v překladu „Nejtvrdší hasič přežívá". Tento víceboj měl sedm disciplín a muži ho běželi v zásahovém oděvu s helmou a 15 kg hasičským přístrojem na zádech, ženy měly podobnou výbavu, jen ve sportovním oblečení a s lehčí helmou.

Disciplíny byly, oproti oficiálním závodům, trochu upraveny, běželo se bez dýchacího přístroje – závodník po stratu připojil ke stříkačce dvě hadice s proudnicemi, složené do harmoniky a běžel s nimi až se rozvinuly, následně smotal připravenou hadici a vložil ji do boxu. I když tato část soutěže není fyzicky náročná, je zde možno ztratit hodně času, neboť dost záleží na zručnosti závodníka. Poté následovaly fyzicky náročné úkoly, převracení velké pneumatiky z traktoru (desetkrát), přitažení pneumatiky uvázané na laně, ta ze začátku na trávě klade velký odpor, dále tažení figuríny na určenou vzdálenost, pak byl připraven Hammer box, kde soutěžící velkou palicí provedl 40 úderů střídavě dolů a nahoru, na závěr vyběhl se dvěma plnými 10 l kanystry schody. I když nejrychlejší čas byl něco málo přes tři minuty, tak tyto disciplíny a slunečné počasí dalo každému závodníkovi pořádně zabrat. Tento závod se konal již počtvrté na fotbalovém hřišti v Jívoví a zúčastnilo se ho 16 mužů a 5 žen, mužskou kategorii ovládli bratři Tvarůžkové z Křižanova, vítězem se stal Martin, časem 3.05 min., bratr Jiří skončil třetí (3.37), mezi ně se dostal domácí závodník Jiří Čech (3.36). Mezi ženami zvítězila domácí závodnice Pavla Ďásková (3.26), druhá byla Jana Pospíchalová z Martinic (3.54) a třetí Milada Pohanková z V. Meziříčí (3.56). Po skončení této soutěže došlo i na vyhlášení celkových výsledků druhého ročníku Jívovské ligy. Ta začala biatlonem, pokračovala turnajem v šipkách a ve stolním tenise, následoval cross run, střelecké závody, kolaton (jízda na kole + střelba na terč), triatlon, plavecké závody a na závěr výše zmíněný hasičský víceboj. Celkovým vítězem se stal Jiří Čech, druhý byl František Uhlíř a třetí Milan Tůma, všichni domácí závodníci. Mezi ženami byla nejlepší Jana Pospíchalová z Martinic, druhá skončila Milada Pohanková z V. Meziříčí a třetí byla domácí závodnice Pavla Ďásková.

Text a foto: Antonín Horký